SUNUCU AĞ MİMARİSİ

Ağ Mimarisi (Network Architecture) Nedir?

 

Ağ Mimarisi, ağın tasarımını ve yönetimini belirleyen ağ yapısıdır. İki temel ağ mimarisi vardır;

 

Akran (Peer-to-Peer / Eşler Arası) Ağ Mimarisi: Akran ağlar eş düzey ve yetkide işletim sistemlerinden oluşur. Client İşletim Sistemi dediğimiz Windows 7, 8 ve 10 gibi akran ağlarda, ağı yönetmek için domain yapısı veya Server işletim sistemi bulunmaz. Her bilgisayar sunucu ve istemci durumunda olabilir. Client1 üzerinde Yazıcı paylaştığınız için Client1 server, diğerleri istemci durumunda olabilir. Yine Client2 de kaynak paylaştığınız zaman Client2 sunucu, diğerleri istemci durumunda olabilir. Küçük ağlarda kullanılır.

 

Sunucu / İstemci (Client / Server) Ağ Mimarisi: Sunucu / İstemci mimarisinde domain ortamı vardır ve tüm ağın merkezi olarak yönetilebilmesini sağlayan Domain Controller (DC) sunucusu vardır. Kullanıcılar Domain Controller (DC) üzerinden yapılan konfigürasyonlar ve izinler doğrultusunda kaynaklara erişebilirler ve bilgisayalarını kullanabilirler.

Sunucu / İstemci mimarısı ağın güvenliği, yönetimi ve sürekliliği açısından en doğru mimaridir.

 

Ağ Paylaşımı ile İlgili Kavramlar
1- Ağ Paylaşım Merkezi = Denetim masasından veya görev çubuğundaki ağ bağlantısı kısmından "Ağ Paylaşım Merkezi'ni" açabiliriz. Burada
             a- Mevcut ağı görebiliriz.
             b- Ağ bağlantı durumunu görebiliriz.
             c- Ağ ile ilgili özel ayarlara ulaşabiliriz.
             d- Ağ ayarlarını değiştirebiliriz.
             e- Ağ haritasını görebiliriz.

 

2- Dosya Paylaşımı = Dosya paylaşımı mevcut ağ içerisinde sunucu veya istemci bilgisayarlar arasında dosyaların paylaşılmasını sağlayan ağ özelliğidir. Dosyaları paylaşırken belirli kısıtlamalar yapılabilir. Örneğin sadece okuma izni verme, sadece yazma izni verme gibi.

 

3- Public Folder (Ortak Klasörler) = Sunucu/istemci yapısı içerisinde bulunan  kullanıcılara; ortak dosyaları, görevleri, notlar, takvim randevularını vb. belirlenen yetkilere göre erişme izni veren bir ağ özelliğidir. Amacı mevcut ağ yapısı içerisinde veri depolanması veya bilgi paylaşılmasıdır.

 

4- Yazıcı Paylaşımı = Ağ yapısı içerisinde bulunan sunucu/istemci bilgisayarlara bağlı yazıcıları (tek yazıcı veya daha fazla) yine mevcut ağdaki kullanıcıların kullanımına açmayı sağlayan ağ özelliğidir.

 

5- Şifre Korumalı Dosya Paylaşımı = Sunucu/istemci bilgisayarlarda dosya paylaşımını güvenli şekilde veya sadece belirli kişilerin kullanacağı şekilde yapmayı sağlayan ağ özelliğidir.

 

6- Ağ Haritası = Ağ paylaşım merkezinden "Tüm Haritayı Göster" diyerek bilgisayarımızın bağlı bulunduğu ağ haritasına ulaşabiliriz. Burada mevcut ağ içerisindeki bilgisayarlar varsa yazıcılar, bağlantı noktaları gibi internete erişene kadarki yapıları görebiliriz.

 

27 Şubat 2017      594       0
Yorumunuz