ADO.NET (ActiveX Data Objects.Net) Nedir?

Microsoftun kısaca "Veriye Erişme" olarak adlandırdığı mimari olan Ado.Net özellikle web tasarımı ve masaüstü uygulamaları ile veri tabanı bağlantısını çok daha kolaylaştıran ve kullanışlı hale getiren ürünlerinden biridir. Ayrıca Ado.Net basit şekilde XML mimarisini de kullanarak bizlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

En önemli özelliklerinden biri, veri tabanından veri çekerken veri tabanına bağlı kalmak zorunda değiliz. Ado.Net sayesinde öncelikle veri tabanına bağlantısını açıyoruz, verileri çektikten sonra Ado.Net bizim için bağlantıyı kapatıyor ve biz veriyi kullanmaya devam ediyoruz. Ayrıca kendi yazdığımız arayüz yardımıyla veri tabanı üzerinde istediğimiz sorguları oluşturabiliriz.

Bunu yapmamızı sağlayan da Ado.Net içerisindeki 2 temel mimariden biri olan Disconnected (Bağlantısız) model. Diğeri ise Connected(Bağlantılı) model. Her iki mimarinin de farklı kullanım durumlarına göre avantajları ve dezavantaları vardır tabii ki ancak özellikle ekleme, güncelleme ve silme gibi CRUD işlemlerini yaparken Connected mimari tercih edilebilir.

Az önce de bahsettiğim gibi her iki mimaride de kullanım sırasında avantaj ve dezavantajlar olacaktır. Örneğin Connected mimaride programın son satırına kadar bağlantı açık olacaktır ki bu da ekstra yük demektir. Disconnected mimaride ise bazı durumlarda veri tutarsızlığı yada güncel olmayan veriler karşımıza çıkacaktır.

Ado.Net mimarisinde kullanılan en önemli yapı taşlarını; DataSet, DataTable, DataAdapter, Connection, Command, DataReader şeklinde sıralayabiliriz.

Sonraki yazılarımda bu kavramları da örneklerle açıklamaya çalışacağım. Şimdilik bu kadar.

Faydalı olması dileğiyle...

 

27 Nisan 2017      443       0
Yorumunuz